Trafikte Haklarım Derneği

T

Trafikte Haklarım Derneği

Trafikte Haklarım Derneği

http://www.trafiktehaklarim.org/

  • Paylaş

Trafik haftasında 6 Mayıs 2015 tarihinde Trafikte Haklarım Derneği kuruldu. Derneğin kuruluş hikayesi ise 2012 yılında gerçekleşen ölümlü trafik kazasına dayanıyor. 19 Ekim 2012 tarihinde dernek kurucularımızdan Yasemin Usta’nın kardeşim dediği tek yumurta ikizi kuzeni Gökhan Demir (18), geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Ehliyetsiz bir şoförün, aşırı hızla hatalı sollama yapması, Gökhan Demir’in hayatına mâl oldu.

Trafik kurallarını ihlal eden bu ehliyetsiz şoförün adil yargılama sonucu hak ettiği cezayı alacağını düşünen Usta, gerçekte kaza soruşturma dosyasında olayı aydınlatacak delillerin eklenmediğini öğrendi. Adil bir yargılama için delil bulmak zorundaydı ve özel bir şirketteki işinden istifa edip, hukuk sürecini takip etmeye başladı. Bu uzun ve zorlu bir süreçti. Dernek kuruluş sürecimizi Usta şu sözleriyle anlatıyor, “Yaşadıklarım bana çok şey öğretti, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Bu tecrübeleri ve öğrendiğim bilgileri doğru bir şekilde diğer trafik mağdurlarına da aktarmak istedim, çünkü trafik kazaları nedeniyle sevdiğini kaybeden veya engelli kalan daha milyonlarca kişi var. Trafikte Haklarım Derneği ve Platformu projelerimi bu düşünceler eşliğinde olgunlaştırdım.”

Trafikte Haklarım Derneği olarak bizler, haklarımızı arayabilmemiz için önce haklarımızı iyi bilmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden dernek ekibi ve danışma kurulundaki uzmanlar ile birlikte Trafikte Haklarım Platformu projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Dernek olarak amacımız; trafik mağdurlarının doğru ve güncel bilgiye ulaşarak haklarını koruyabilmelerine yardımcı olabilmek ve hakların iyileştirilmesi konusunda toplumsal ve hukuki farkındalık yaratabilmektir. Trafik güvenliğinde farkındalık oluşturmak ve kamusal duyarlılığı artırmaya yönelik olarak bilgilendirme faaliyetleri ve kampanyaları yürüterek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanma oranının düşmesine katkı sunmaktır.

Trafikte, hayatta, her yere de, her zaman birbirimizin haklarına saygı gösterebilmemiz dileğiyle...

Trafikte Haklarım Derneği Ekibi